צילום - לירן לוי

יובל צורן הוא אחד מהמנצחים הישראלים הצעירים הבולטים של דורו. הוא בעל רפרטואר רחב ומגוון, פעיל במיוחד בתחומי האופרה והמוסיקה החדשה וזוכה לשבחי הביקורת המקומית והבינלאומית על הופעותיו. יובל כיהן כמנצח בית באופרה של פרנקפורט, היה חבר בתכנית לאמנים צעירים של בית האופרה המלכותי קובנט גארדן בלונדון, והופיע עם תזמורות ואנסמבלים מובילים ובפסטיבלים מרכזיים בארץ, באירופה ובצפון אמריקה.

 

יליד 1976, יובל צורן הוא בוגר האקדמיה למוסיקה ולמחול על שם רובין בפסנתר (פרופ׳ בנימין אורן) ובניצוח (פרופ׳ מנדי רודן ז״ל), ושל הסטודיו הלאומי לאופרה בלונדון. לאחר מכן הצטרף לצוות המוסיקלי של בתי האופרה של גליינדבורן והאופרה הלאומית האנגלית, לפני שהתקבל להיות המנצח הראשון בתכנית לאמנים צעירים של בית האופרה המלכותי, קובנט גארדן בלונדון ב2002. במהלך הזמן שבילה באופרה המלכותית הוא היה חלק מהצוות המוסיקלי של בית האופרה בהפקות רבות ושימש כעוזר מנצח למנהל המוסיקלי של בית האופרה, אנטוניו פפנו. מאז שעזב את האופרה המלכותית הרחיב את הרפרטואר שלו תוך עבודה עם מנצחים מהשורה הראשונה כדניאל הארדינג, איבן פישר, קיריל פטרנקו סבסטיאן וייגלה ואחרים, ובבתי אופרה מובילים כמו האופרה המלכותית הדנית, פסטיבל גליינבורן, הליסיאו בברצלונה, אקס אן פרובאנס ועוד.

 

בשנת 2008 מונה להיות מנצח הבית באופרה של פרנקפורט לאחר הופעת הבכורה שלו בהפקה חדשה של האופרה הוורד הלבן של אודו צימרמן, מינוי שהחזיק בו עד 2012. במהלך תקופתו בפרנקפורט ניצח על הפקות רבות של רפרטואר מגוון ורחב ביניהן לה טרוויאטה, חסדו של טיטוס, נישואי פיגארו, חליל הקסם, טריטיקו, השודדים, בטבעת החנק, אוון וינגרייב ועוד. כמו כן ניצח על מספר פרוייקטים מיוחדים בהפקות בכורה כמו האופרה מתחת לקרח מאת יורן ארנקה, הבכורה העולמית לפיירו-סופו של לילה מאת ינס יונלייט והפרוייקט אלף תשע מאות שכלל גרסאות מבוימות ליצירות של זמלינסקי, שנברג, ולשיר על הארץ של מאהלר.  

 

כמנצח אורח, הופיע יובל צורן עם האופרה הישראלית (דון קרלו, מפיסטופלה ומקבת), האופרה באולדנבורג (לוהנגרין של שארינו), האופרה של פרנקפורט, האופרה המלכותית, קובנט גארדן (בכורה עולמית לציפור לילה מאת דומיניק לה ז׳נדר), הביאנאלה במינכן, הרוהר טריינאלה, חג המוסיקה הישראלית ועוד. הוא עבד עם תזמורות מובילות כמו תזמורת פילהרמוניה בלונדון, התזמורת של עידן התבונה, התזמורת הסימפונית ירושלים רשות השידור, התזמורת הסימפונית הברזילאית, התזמורת הסימפונית הישראלית ראשון לציון ותזמורת קאמרטה ירושלים כמו גם עם אנסמבלים מובילים כמו אנסמבל מודרן, אנסמבל רזוננץ, אנסמבל המאה ה21 ואנסמבל מיתר עמו סייר בארצות הברית וקנדה ב2015.

 

יובל צורן פעיל גם כפסנתרן, אם בנגינת סולו עם תזמורת וניצוח מהפסנתר, ואם בשיתופי פעולה במוסיקה קאמרית, כמלווה זמרים או כסולן ברסיטלים שהמאפיין אותם הוא בחירות הרפרטואר הלא שגרתיות שלהם. כרגע הוא עובד על השלמת אלבום הסולו הראשון שלו, נופים, שיכלול יצירות מאת וילה לובוס, ינאצ׳ק, מסייאן וסמיר עוֹדֵה תָּמימי והוקלט במרכז באנף לאמנויות באלברטה, קנדה.

 

בשנים האחרונות מקדיש יובל חלק מזמנו לחינוך ועובד באופן קבוע עם תכנית דייויד גולדמן למוסיקאים צעירים מטעם המרכז למוסיקה משכנות שאננים, עם פרוייקט תדרים ומפגשים עכשוויים של אנסמבל מיתר, מלמד ניצוח באקדמיה למוסיקה ולמחול בירושלים ומשמש כמנהלה המוסיקלי של התזמורת הסימפונית ע״ש מנדי רודן.

הורד ביו מלא